HUMINOVÉ KYSELINY pro zemědelství

4 položek celkem

Půda je úrodná povrchová vrstva Země. Půda se skládá z minerálních a organických látek v pevném, kapalném a plynném stavu (minerály, kameny, voda, plyny, mikroorganismy atd.).

Plodnost je schopnost půdy uspokojovat nutriční potřeby rostlin. Úrodnost půdy závisí na přítomnosti humusu, minerálů, mikroorganismů a dostatečného množství vody a vzduchu v ní.

Humus    (z latiny humus - země, půda), humus, tmavě zbarvená organická hmota půdy, vytvořená v důsledku rozkladu rostlinných a živočišných zbytků pod vlivem mikroorganismů, se hromadí v horní vrstvě půdy. Úrodnost půdy závisí na množství humusu.

Humus obsahuje maximální množství půdního dusíku, fosforu, síry a významnou část stopových prvků. Proto platí, že čím více humusu v půdě je, tím je považována za úrodnější. Nejúrodnější půdou jsou černozeme, obsah humusu v nich dosahuje 10% celkového objemu půdy.

Úloha humusu v půdě.

  • Fixuje živiny obsažené v půdě v její struktuře, díky čemuž jsou rostlinám přístupnější. Zabraňuje také jejich ztrátě v důsledku loužení a přechodu do formy nepřístupné pro výživu rostlin.
  • Čím více humusu v půdě, tím odolnější vůči účinkům různých negativních faktorů - nedostatečné vlhkosti, vysokých / nízkých teplot, náhlých teplotních změn, znečištění pesticidy, eroze vody a větru atd. To vede k tomu, že rostliny snáze snášejí všechny výše uvedené stresové okamžiky.
  • Čím více humusu v půdě, tím více organické hmoty, což zvyšuje schopnost půdy absorbovat minerální živiny a pomáhá snižovat jejich ztráty.
  • Pod vlivem humusu se půda stává kypřejší a strukturovanější, což zvyšuje přísun vody a vzduchu do půdy.
  • Pod vlivem humusu klesá schopnost pohybu toxických sloučenin v půdě a následně jsou půdními mikroorganismy ničeny.

 

Nejdůležitější látkou ve složení humusu jsou huminové kyseliny (až 50% humusu), čím více jich je, tím větší je obsah humusu a vyšší úrodnost půdy.

Huminové kyseliny jsou komplexní směs vysokomolekulárních přírodních organických sloučenin, které vznikají při rozkladu odumřelých rostlin pod vlivem mikroorganismů. Jsou rozpustné pouze v alkáliích a nerozpustné ve vodě a kyselinách.

Při pěstování různých rostlin pod vlivem půdních mikroorganismů, mechanickým zpracováním půdy, vodní a větrnou erozí půdy dochází k mineralizaci humusu - destrukci a snížení obsahu organické hmoty v půdě. Snížení obsahu humusu v půdě nevyhnutelně vede ke snížení její úrodnosti. To vede k poklesu výnosu pěstovaných plodin.

Leonardite 25 kg black (1)
Tip Novinka Doprava zdarma
3 590 Kč / ks
2 966,94 Kč bez DPH
+ další

Leonardit - hlavní zdroj huminových látek v přírodě.  Leonardit obsahuje více huminových kyselín než rašelina a sapropel. Jejich charakteristickým znakem je...

Kód: ITL/0001
Natural Humic Acids pro regenerace 1 kg
Novinka Tip
od 156 Kč / ks
od 128,93 Kč bez DPH

Půdní regenerátor který rychlé zvyšuje chemicko-fyzikální a biologické vlastnosti půdy, efektivně rekultivuje půdu. Zdroj bioaktivních huminových kyselin z Leonarditu pro...

Kód: ITL/0002
Natural Humic Acids pro eco 1 kg
Novinka Tip
od 156 Kč / ks
od 128,93 Kč bez DPH

Dlouhodobě působící půdní kondicionér ( organické hnojivo na zeleninu) pro zvýšení úrodnosti půd s nízkým obsahem humusu a zlepšení struktury všech typů půd. Zdroj...

Kód: ITL/0004
Natural Humic Acids pro super gazon 1 kg
Novinka
od 156 Kč / ks
od 128,93 Kč bez DPH

Pro založení a údržbu ekologického a bezpečného trávníku Půdní kondicionér (organické hnojivo na trávník) ke zvýšení úrodnosti půdy, speciálně navržený ke zlepšení a obnově...

Kód: ITL/0007
4 položek celkem

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení